Göz Renginizi Değiştiren 7 Şey

20:23


Göz Renginizi Değiştirecek 7  Şey

Göz renginizi değiştirebilir misiniz? İster kahverengi ister mavi gözlü olun, mesela yeşil gözlü olsaydınız nasıl görüneceğinizi merak etmişsinizdir. Muhtemelen çoğunuz göz renginizi değiştirmenin elinizde olmadığını ve tamamen genetik olduğunu düşünebilirsiniz. Ama hiç gözlerinizin renginin güneşli bir günde neden daha açık göründüğünü merak ettiniz mi?

Fakat çoğumuz yediğimiz yiyecekler ya da duygularımız gibi faktörlerin irisimizin rengini değiştirebileceğini bilmiyoruz. Evet, göz renginiz sadece ışığa ya da ruh halinize bağlı olarak değil, başka faktörlere de bağlı olarak değişebilir! İnsanların göz rengini neden ve nasıl değiştirebileceği hakkında ilginç bilgiler derledik.


# Melanin ve yaşlanma

-3 ila 18 aylık bebeklerin göz rengi irislerindeki melanositler artarsa koyulaşabilir. Oluşan melanin miktarına bağlı olarak, mavi gözlü bir bebeğin gözleri yeşil, ela veya kahverengiye dönüşebilir. 

# Yaralanma

-Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nde klinik araştırmalar temsilcisi Dr. Ivan Schwab, kafa ya da göz travmasının, gözlerin birbirinden farklı renkte olması anlamına gelen heterokromi denen bir duruma yol açabileceğini belirtti.

# Ruh haliniz

-Gözbebeğinizin boyutu değiştiğinde irisinizdeki pigmentler küçülür ya da genişler ve gözleriniz daha açık ya da koyu hale gelir. Ve gözbebekleriniz duygularınıza bağlı olarak büyüyebilir ya da küçülebilir.

# Çiğ gıda diyeti ya da detoks

-Alternatif tıpta irislerin rengiyle iç organların sağlığının bağlantılı olduğu hakkında bir teori vardır. Buna iridoloji denir. Ancak bunu kanıtlayan çok fazla bilimsel kanıt olmadığı için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç var

# Makyaj ve giyim

-Gözünüzdeki bazı pigmentleri ortaya çıkarmak istediğinizde makyaj ve giyim harikalar yaratabilir. 

# Göz renginin lazerle açılması

-Göz rengini değiştirmeye yönelik yenilikçi lazer ameliyatı çok da riskli değil. Bu ameliyatta irislerdeki melanin hücreleri lazerle yok ediliyor ve gözler bu sayede daha açık bir renge kavuşuyor. 

# Renkli kontak lensler

-Elbette göz renginizi değiştirmenizin en hızlı yolu renkli veya dekoratif lenslerden takmaktır! Ancak hangisinin size uygun olduğunu nereden anlayacaksınız?

Comments