Ayak Sağlığınız İçin Yapmanız Gereken 7 Öneri

21:11
Ayak Sağlığı


Ayak Sağlığınız İçin Yapmanız Gereken 7 Şey 

Ayak bakımınızı nasıl yapmalısınız? Ayaklarınızın nasıl iyi durumda olmasını sağlarsınız? Genellikle cildimizin, saçımızın ve kıyafetlerimizin mükemmel görünmesi için uzun süre ve yoğun çaba harcıyoruz. Ama nedense ayaklarımıza aynı sevgiyi göstermiyoruz! Bu yüzden, sağlıklı ve kusursuz ayaklara sahip olmak için kapıdan dışarı adım atmadan önce bu 7 öneriyi uygulayın.

# Pedikür yaptırın

- Ayağınızda böcek ısırıkları veya kesikler varsa pedikür yaptırmayın. Pedikür için kullanılan kaplarda, hasarlı ciltten vücuda girebilecek bakteriler birikmiş olabilir ve bu da ciddi bir enfeksiyona yol açabilir.

# Doğru ayakkabıyı seçin

- Yüksek topukların açısıyla bükülmüş ayaklarla uzun süre yürümek eklem ve kas sertleşmesine, ayak ağrısına ve hatta eklem ve ayak problemlerine yol açabilir!

# Ayak egzersizleri yapın

- Antrenmanlarınıza özellikle ayaklarınız için birkaç egzersiz de ekleyebilirsiniz. İşte size denemeniz gereken iyi bir egzersiz: Bir sandalyeye ayaklarınız yere düz basacak şekilde oturun, her iki ayak başparmağınızın arasına paket lastiği geçirin.

# Ayaklarınıza masaj yapın

- İyi bir ayak masajı da sağlıklı ve güzel ayakların anahtarıdır. Ancak profesyonellere para saçacağınız için endişelenmeyin, ayak masajını kendi kendinize nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

# Doğru beslenin

- Eğer ayaklarınız sürekli şişiyorsa, tükettiğiniz tuz miktarını azaltın ve menünüze daha fazla protein ekleyin. Yumurta, tavuk göğsü, yulaf, süzme yoğurt ve brokoli protein içerir.

# Sigara içmeyin

- Sigara içmek tüm vücudunuz için aşırı zararlıdır ve ayaklarınız da bundan payını alır. Sigara el ve ayaklarınızdaki kan damarlarını tahrip eder, bu da dolaşım sorunlarına yol açar.

# Bir ayak bakım düzeniniz olsun

- Ayak bakım uzmanları ayaklarınıza günde iki defa duştan veya pedikürden sonra yağ bazlı krem sürmenizi tavsiye ediyor.


Comments