30 Yaşınıza Gelmeden Önce Yapmanız Gereken 13 Şey

21:35
30 Yaşına Gelemden Önce


30 Yaşınıza Gelmeden Önce Yapmanız Gereken 13 Şey


Birçok insan hayatın 30’dan sonra başladığını söyler. Sanırım 29 yıl ısınma turu olarak geçiyor. Ne dersiniz? 30 yaşına geldiğimizde nihayet farkındalığa ve özgürlüğe kavuşabiliyor ve hayattaki amacımızla beklentilerimizi anlıyoruz. Fakat hayallerimizi gerçekleştirebilmek ve hayatta başarılı olmak için gerekli şeyleri öğrenmeliyiz.

# Sevdiğiniz işi yapın

- Fakat 30 yaşına kadar mutlu olacağınız bir iş bulmak oldukça mühim. Böylece daha fazlası için kendinizi geliştirebilir ve başarı merdivenlerini çıkabilirsiniz.

# Kendi imza yemeğinizi yapmayı öğrenin

- Her halükârda herkesten daha iyi yaptığınız bir yemek olmalı. Bu bir ana yemek de olabilir, tatlı da. Yeteneğinizi geliştirmek için yeni şeyler denemekten ve farklı tatlar kullanmaktan çekinmeyin

# Gerçek arkadaşlarınızı belirleyin

- Başarılarınıza sizinle birlikte sevinen gerçek arkadaşlarınız kalır. Zaman sınavını geçen bu kişileri yanınızda tutun ve çevrenizdeki herkesi dostunuz sanmayın.

# Kişisel hayatınızı herkesle paylaşmayın

- İlişkinizi güçlü tutmak istiyorsanız, sevgilinizle yaşadığınız sorunları herkesle paylaşmayın. Endişelerinizi illa biriyle paylaşmanız gerekiyorsa, bir psikoterapiste gidin.

# Önceliklerinizi doğru şekilde belirleyin

- Hatırladığımız anılar genellikle ailemizle geçirdiğimiz zamanlar olur ve emin olun, kimse Cuma akşamı kaldığı fazla mesaiyi hatırlamak istemez. Bu nedenle önceliklerinizi belirlemeyi öğrenmeli ve gerçekten yapmak istediğiniz şeylere daha çok zaman ayırmalısınız.

# Tatil için para ve zaman ayırın

- Dinlenme eksikliği nedeniyle hem zihinsel hem de fiziksel olarak yoruluruz ve verimliliğimiz düşer. Bu nedenle paranızı son model bir cep telefonu yerine hakkınız olan tatile yatırmak daha iyi olacaktır.

# Ehliyet alın

- Ehliyet almak sizi ilerideki eylemleriniz için teşvik eder. Ehliyetinizi aldıktan sonra araba almayı ve bu nedenle gelirinizi de artırmayı düşünmeye başlarsınız.

# Ek gelir kaynakları oluşturun

- 30 yaşınıza kadar ek bir gelir kaynağınız olmalı. Bu serbest çalışma ya da diğer adıyla “freelance” de olabilir, kendi işinizden elde edebileceğiniz bir ek gelir de.

# Ailenizin evinden ayrılın

- Aileyle birlikte yaşamak oldukça mantıklı. Eviniz her daim temizdir ve dolabı açtığınızda midenizi bayram ettirecek yemekler bulabilirsiniz. Fakat er ya da geç ailenizin evinden ayrılmanız gerekiyor ve bunu 30’unuzdan önce yapmanız yerinde olacaktır.

# Toplum önünde konuşmayı öğrenin

- Konuşma sırasında tekrara düşmeyen ve sakinliğini koruyabilen kişiler saygı ve dikkatle dinlenir. Güzel konuşabilmek, güvensizlik hissinizi yok eder, projenizi başarıyla sunabilmenizi, maaşınızı artırması için patronunuzu ikna etmenizi ve oluşabilecek tartışma ya da çatışmaları sonlandırmanızı sağlar.

# Tarzınızı bulun

- Her yetişkin insanın kendini rahat hissettiği kişisel bir tarzı olmalı. Tarzınızı belirlerseniz, bugün ne giysem derdinden de kendinizi kurtarmış olursunuz.

# Dünya klasiklerini okuyun

- Birçoğumuz okulda dünya klasiklerini okumuşuzdur, fakat genç olduğumuzdan bu hikâyelerdeki derinliği fark etmemiş olmamız muhtemeldir.

# Forma girin

- Eğer 50 yaşınıza geldiğinizde nefes nefese kalmak istemiyorsanız, spor yapma alışkanlığını kazanmalısınız

# Bonus

- Herşeyi dilediğiniz gibi yaşayın.

Comments