Vegan Nedir - Veganlar Ne Yer - Neden Vegan Olmalıyım ?

12:45

Vegan Nedir - Veganlar Ne Yer - Neden Vegan Olmalıyım ?


Vegan Nedir ?

Vegan hayvansal hiç bir ürün , gıda vs. tüketmeyendir.Yani tercih etmezler. Yumurta , süt , süt ürünleri , deriden yapılmış mazlemeler , et ve et ürünleri , tüketmeyen kişilere vegan denir.

Neden vegan olmayım , veganlar ne yer, vegan nedir ,
Vegan Nedir ?


Veganlar Ne Yer ?

Veganlar yukarıda da bahsettiğim gibi hiç bir hayvansal gıdaları tüketmezler. Bitkisel besinleri tercih ederler. Her türlü vitaminleri , proteinleri , yağları v.s. bitkisel besinlerden karşılarlar. Aslında bu kişiler gerçekten sağlıklı beslenirler. Çok nadir bazı vegan kişiler özgür tavuk , gezen tavuğun yumurtasını b12 vitamini için yerler. Bende yiyorum ve veganım. Neden mi burada hayvan özgürdür ve hergun yumurtlar doğada o yumurta çürür , hayvanın hiçbir hakkına girmeden yumurtasını alıp tüketebilirim. Tavuklar senede bir kere ortalama 21 yumurtanın üzerine oturup yavru çıkarırlar yani tavuğa senede 21 yumurta ayırırsanız diğerlerini tüketmekte sakınca yoktur.

Neden Vegan Olmalıyım ?

Öncelikle sen empati kurabilme yeteneğine sahip misin ? Neden empati kurma yeteneği diyorum , gerçekten bu bir yetenektir , her yiğidin harcı değildir empati kurmak.

Şimdi kendini bir ineğin yerine koy , seni bir ahırda bağlıyorlar her gün önüne aynı yemek süt yemi diye hitap edilen bir yem koyuyorlar. Özgürlüğün elinden alındı. Hiç bir şey seçme hakkın yok  artık. Sana doktor geliyor ve rahmine hiç tanımadığın birinin spermini koyuyor. Sen hamile kalıyorsun 9 ay sonra yavrunu dünyaya getiriyorsun. Hamile kalıp , doğum yaptığın için göğüslerinde süt meydana geliyor. Bu süt kim için oluştu yavrun için. Senin yavruna bir biberon süt ayırıp kalanını başkaları zorla sana sormadan elinden alıyor. Hatta yavrunu bile senden ayırıyorlar ahırın başka odasında bir ömür hiç yüzünü dahi göremiyorsun. Bu duruma düşmek ne kadar acı dimi. Birde yavrun erkek ise vah 2 yaşına gelince etlendirip kesiyorlar. Daha senide kesecekler , artık doğurganlığın bittiği zaman süt vermezsin. Senide alıp kesimhaneye yolluyorlar. Bu örnekler çoğaltılabilir. Tavuklar , koyunlar , vb. bir sürü hayvana yapılan zalimlikler. Bunları görmelisin. ' Ama biz o hayvanlara yem veriyoruz , besliyoruz' gibi saçma sapan tavırlar takınan insanlar var. A be adam hayvan sana geldide beni ahıra bağla karşılığında yem mi ver dedi . Verme bir şey o rızkını bulur yeterki özgür bırak.

Neden vegan oluyor insanlar biraz daha kafanızda şekillendi mi. Hakkına girdiğiniz her bir hayvanın hakkı sizden çıkacaktır. Ya kalp damarların tıkanır hastanelerde cehennemi yaşarsın yada bundan sonraki hayata inanıyorsan o hayvanla yer değişirsin. Bir şekilde ilahi adalet yerini bulur.

Empati kur ve veganlar niye vegan diye bir düşün. Aklınla düşünerek vegan olursan , hayvansal gıdaları tüketmek zor olmayacaktır. Kendine bahaneler arama vegan olarakta yaşanır ki yaşıyorum. Göbek namına bir şey yok , enerjiksin , sağlıklısın vegan olmak kolay , zorlaştıran insanlar ve bir sürü bahaneleri. 

Vegan OL ! 

Comments