Kedi Irkları ve Özellikleri

17:37

Kedi Irkları ve Özellikleri


Kediler tüm dünyada en yaygın olarak beslenen evcil hayvanlardan biridir. Bilimsel tür adı Felis catus olan kedinin tüm dünyada çeşitli cinsleri bulunuyor. Kedilerin yerleşik hayata geçerek tarımla uğraşan ve ürünlerini saklama ihtiyacı duyan insanların yaşamına İlk olarak, gizlenen ürünleri zararlılardan, farelerden korumaya yardımcı oldukları için girmiş olduğu düşünülüyor.İnsanlarla birlikte yaşamaya başlamış olan yabani kedilerin yeni hayatlarına uyum sağlayarak zamanla bugün bildiğimiz evcil kediye dönüştüğü kabul ediliyor. Yakın zamanda elde edilmiş genetik ve arkeolojik bulgular kedilerin İlk olarak Mezopotamya-Anadolu bölgesinde yaklaşık 10.000 yıl önce evcilleşmeye başlamış olabileceğini gösteriyor. Kediler evcil olarak nitelenseler de aslına bakarsak tam olarak evcilleşmiş sayılmıyorlar. Çünkü çoğu evcil kedi kendi kendine yetebiliyor ve insanoğlu tarafınca tertipli olarak beslendiklerinde bile becerikli avcılar olmayı sürdürüyor.

1. Van Kedisi

Kedi ırkları
Van kedisi

Van kedileri, Van yöresinde yaşayan, kedi cinsleri içinde yüzmeyi tek seven kedi ırkıdır. Van kedisinin göz rengi üç gruba ayrılır. Her iki gözü mavi (turkuaz mavisi), her iki gözü kehribar (sarı renk ve tonları, çok nadiren kahverengi) ve tek-göz diskromatopsi (bir gözü mavi, diğer gözü kehribar) olanlar diye gruplandırılır. Arkeolojik çalışmalar, Van kedisinin 7000 senelik bir geçmişi bulunduğunu gösterir. Hacılar bölgesinde kedilerle oynayan hanımların topraktan yapılmış heykelciklerine rastlanmıştır. Yabancı yayınlarda iki İngiliz üreticinin Van kedilerine ilk defa 1956 senesinde Van Gölü kıyı­sında rastladıkları yazılıyor. Bu kişiler, iki çift kediyi ülkelerine götürerek, onları çoğaltmayı başarıyorlar.


2. İran Kedisi

İran Kedisi

İran kedileri uzun ve yumuşacık tüyleri, yuvarlak kafası ve sevimli basık simaıyla en çok rağbet gören türlerdendir. Yüzü basık olmayan türleri olsa da, diğeri kadar ilgi görmez. İran kedileri uysal, sakin ve kasları belirgin yapıda hayvanlardır. Tüyleri uzun olduğu için her gün fırçalanmak ve bakım ister. Rahatına düşkündür, sahibi tarafınca sevilmek ister. Soyları ilk kez İran’da ortaya çıktığı için bu ismi alırlar. Fakat hiyorografi kaynakları M.Ö. 1684 senesinde bu kedilerin var bulunduğunu göstermektedir.


3. Ankara Kedisi

Ankara Kedisi

Avrupa’da Angora olarak tanınan Ankara kedileri uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilir. İran kedisi ile karıştırılır, adını aldığı anavatanında üretilir ve saf Türk kedisidir. Avrupa’da ortaya çıkışı ilk defa 1620-1625 senelerı arasındaki Haçlı Seferleri esnasında bir Fransız bilim insanının birkaç kediyi ülkesine götürmesi ve orada üretmesiyle gerçekleşmiştir. Beyaz olabildikleri şeklinde farklı renkli olanları da bulunmaktadır. Beyaz olan kediler korunmaya alınmıştır. Bu kedilerin farklı bir özelliği uzun tüylü kuyruklarını vücutlarının üstünde yatay olarak taşımaları ve çoğunlukla kuyruklarının başlarına değmesidir. çoğu zaman mavi göz rengine sahip bu kedilerin gözleri kehribar sarı, yeşil-sarı tonları ve sarı-mavi göz şeklinde iki farklı renkte olabilir. Uzun ve kaslı bir vücut yapısı vardır. Ankara kedilerinin en kalıtsal özelliği ise sağırlıktır, fakat bazı Ankara kedilerinde görülmeyebilir.4. Siyam Kedisi

Siyam Kedisi

Siyam kedileri isimlerini Siyam (bugünkü Tayland) bölgesinden alır. Tayland’da Wichian Mat olarak adlandırılmaktadırlar, ay elması anlamına gelmektedir. Siyam kedilerine ilişkin ilk bilgilere 14-18. Yüzyıllarda yazılmış olan Tamra Maew adlı kedi şiirleri kitabında rastlanılmaktadır. Ek olarak Siyam kralı 5. Rama tarafınca yaptırılan, kedilerin resimlerini içeren Smud Khoi kitabında da Siyam kedilerinin resimleri bulunmaktadır. Masmavi gözleri, bademe benzer, üçgen biçimindedir. Çevik, güçlü, hareketli bir yapısı ve kısa tüyleri vardır. Siyam kedileri sıcakkanlı dışa dönük hayvanlardır. Kedi türleri içinde en toplumsal olanlarındandır.


5. Maine Coon

Maina Coon 

Uzun araştırmalar sonucunda bu kedinin anavatanının Amerika olduğu ortaya çıkmıştır. Maine Coon’lar bizim sokaklarımızda görmüş olduğumüz tekir kedilere çok benzerler. Maine Coon kedisinin farkı, yelelerinin boyunlarının aşağısında da devam etmesi ve yüzlerinin daha ince uzun oluşudur. Bir tür olarak pek çok renk çeşidi ve tüy deseni vardır. En sevilen Maine Coon, klasik esmer tekir olanıdır. Geniş, yapılı, sağlam ve kaslı bir kedidir. Düz, kabarık tüyleri ağırdır, fakat ipek gibidir. Kafasında ve omuzlarında kısa, öteki bölümlerinde uzun tüylere haizdir.6. Chartreux

Chartreux

Rivayete gore, Chartreux türü kedileri, Fransız Alpleri’nde bulunan Le Grand Chartreux Manastırı’nda yetişmiştir. Le Grand Chartreux Manastırı, 1084’te St. Bruno tarafından kurulsa da kedilerin manastır çevresine ulaşması 13. Yüzyılda Afrika sahillerinden olur. Chartreux kedisi kısa ve kalın tüy yapısı, sağlam ve güçlü bir gövdeye haizdir. Güzel kürkünün yanı sıra ayırt edici özelliklerinden biri de, yuvarlak ve geniş kafasında yer alan portakal rengi gözleridir. Kocaman yanakları ile gülümseyen bir ifadeye sahiptir.


7. Scottish Fold & Scottish Straight

Bu iki İskoç kedisinin kulak yapısı hariç aslabir değişiklığı yoktur.Scottish Fold
Scottish Fold

Scottish Fold (Katlanmış Kulak) kedilerinin en benzersiz özelliği başın önüne ve aşağıya doğru yatık şekilde duran kıvrık kulaklarıdır. 1961 yılında İskoçya’da keşfedilen bu kedilerin anası düz kulaklı babası bilinmeyen bir ırktır. Akıllı, sakin huylu ve yumuşak sesli olan bu ırkın tüyleri kısa ve yumuşaktır. Göz renkleri genellikle bakır rengi ve bal rengidir. Bacakları ise vücutlarına oranla kısadır. Burunları yayvandır. Çene ve burun kısmı sağlam ve iyi bir şekilde gelişmiştir. öteki kedilerden farklı olarak, omurgasındaki problem sebebiyle kendine özgü bir oturuşu vardır.

Scottish Straight
Scottish Strainght

Scottish Straight (Dik Kulak), British Shorthair ile Scottish Fold’ların çiftleşmesinden olan dik kulaklı türe denir. Her ikisi de sakin, sesiz ve küçük mırıltılarla tepki veren kedilerdir. İnsanlarla ilişkilerinde fazlaca toplumsal ve ev yaşantısına uyumlu kedilerdir.8. British Shorthair

British Shorthair


British Shorthair, İngiltere kökenli bir ırktır. Tüyleri yoğun ve kısadır. Orta boy kulakların uçları yuvarlak, taban kısımları ise geniştir. Birbirinden tamamen ayrık olan kulaklar, başın biçimiyle uyumludur. Gözleri iri, yuvarlak ve bakırdan altına biroldukça renk tonunda olabilmektedir. Kafa yapıları yuvarlak, yanakları tombul ve vücutları iri ve kaslıdır. Bu ırkın geniş bir göğsü, orta boy bacakları, yuvarlak patileri ve peluş gibi kuyrukları vardır. Sokağa fazla ilgi duymazlar. Kucakta oturmaktansa, sahiplerinin yakınında oturmayı tercih ederler.


9. Ragamuffin

Ragamuffin

Ragamuffin eşeysel kediler 1993 senesinde ortaya çıkmıştır. Kökeni 1960’lı yıllara dayanır. Ragamuffin savunma güdüsü olmayan, korkak ve insanlarla ilişkisi son aşama iyi olan bir kedidir. Dünyadaki en büyük evcil kediler arasındadır. Tüyleri orta boy ve çeşitli renklerde olabilir, sadece bu kedilerin en karakteristik özellikleri şefkatli bakan gözleridir. Gözleri de çeşitli renklerde olabilen Ragamuffinler aynı zamanda güçlü fizyolojik yapıları ile de tanınırlar.10. Exotic Shorthair

exotic Shorthair


Melez bir kedi cinsidir. İran Kedisi ve American Shorthair karışımından doğmuşlardır. Ağızları küçüktür, iri yuvarlak gözleri vardır ve burunları kalkıktır. Orta yada büyük boyutlarda olurlar, sempatik bir görünüşleri vardır. Kısa bacaklıdırlar, sadece gelişmiş patileri vardır. Kısa ve ince tüy yapısına sahiptirler. Fazlaca dolgun, tüylü kuyrukları vardır. Sakin, sevgi gösteren, okşanmaktan hoşlanan, iyi huylu bir türdür.


11. Birman Kedisi

Birman Kedisi

Bruma’nın kutsal Kedisi olarak da malum bu kedi, efsaneye bakılırsa çarpıcı güzelliğini mavi gözlü bir tanrıçadan almıştır. Tapınak kedisi olan Birman, rahibine olan sevgisi ve bağlılığından ötürü tanrıça tarafından ödüllendirilmiş, beyaz kürkü altın rengine, sarı gözleri ise maviye dönüştürülmüştür. Patileri saflığın simgesi olan beyaz renkte kalmaya devam etmiştir. O günden beri tanrıçanın bu değişimlerine haiz olarak dünyaya gelen mabet kedilerinin, ölen rahibin ruhunu taşıdığı söylenir. Birman kedileri ABD’ya ilk kere 1959 senesinde götürülmüştür, 1967 senesinde ise kedi ırkı olarak tanınmıştır. Sakin ve uysal bir kedidir.


12. American Shorthair

American Shorthair

Kökeni ABD olan kısa tüylü bir kedidir. Sadece, büyük ihtimalle Avrupa kökenli kedilerden türemiştir. İlk American Shorthair kayıtları 1904 yılına aittir. Orta büyüklükte kedilerdir, sadece çok güçlü yapıdadırlar. Boynu kaslı, geniş göğsü ve gelişmiş ağzı vardır. Bacakları kalın ve kuvvetlidir. Evlerden haşereleri uzak tutmada çok başarıya ulaşmışdırlar. Bu ırka ilişik kedilerin tüyleri yoğun ve kalındır ve kışın tüyleri uzar. Tüylerinin yapısı çok serttir ki, onu korumada bu tüylerin önemi büyüktür. Arkadaş olabilecek yapıda ve uyumludur.


13. Chinchilla

Chinchilla
Bu kedinin adı kürkünün benzerliği sebebiyle cenup ABD kökenli bir kemirgen olan Chinchilla’dan gelir. İran Kedisi içinde bir renk varyantı olarak değerlendirenler vardır. Fakat aralarında yüz şekli bakımından büyük değişiklıklar vardır. Chinchilla’lar İngiliz kökenli Sterling kedisi ile de karıştırılmaktadırlar, bunun sebebi Chinchilla türünün Sterling türünün atası olmasıdır. Chinchilla ırkı çoğunlukla sakin ve uysallığıyla bilinen kedilerdir. Melodik, yumuşak ses tonları vardır. Sevgilerini belli ederler, ilgi görmekten hoşlanırlar. Göz renkleri zümrüt yeşili veya mavi-yeşil renkte ve koyu siyah sürmeli olabilir. Burunlarının ortasında siyah çizgi vardır ve burun kırmızı renklidir, patilerinin altı siyah renktir.


14. Keşmir Kedisi

Keşmir Kedisi

Tesadüfen ortaya çıkan bu tür İran kedisi ve Himalayan kedilerine benzeyen özellikler taşır, renkleri farklı bir ırk olarak ortaya çıkmıştır. Yüzleri geniş ve yuvarlaktır, burunlar da belirgin halde yuvarlaktır, ağızları ise burunlarına doğru çekik ve yuvarlaktır. Gözleri tam yuvarlak değildir, kulakları hafifçe öne doğru eğimlidir ve küçüktür. Kafa kısmında ve ayaklarında sık uzun tüyler vardır. Vücudundaki tüyler yoğun ve kabarıktır. Patileri küçüktür.


15. Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi
Rusya’nın yerli kedileridir. Orta büyüklükte güçlü bir kedi ırkıdır. Kasları belirgindir. Sırtı uzun ve hafifçeçe eğimlidir, hareket halindeyken düz görünür. Düz durduğunda arka bacaklar önlere bakılırsa hafifçe daha uzundur. Belirgin özellikleri kulak yapılarıdır. Hafif Alman kurdunu çağrıştıran sivri kulaklara ve ırklarına özgü olan kulak tüyleri bulunur. Sokak kedileri şeklinde naturel halde yaşadıkları ve üredikleri için belli bir standartı yaratmak güçtür. Bundan dolayı her renkte olabilirler.


Comments