Full Body mi ? Yoksa Split mi ?

17:15
Full Body mi ? Yoksa Split mi ?

Full Body mi ? Yoksa Split mi ?


Vücut geliştirme ile ilgilenenlerin genel olarak akıllarına takılan soruların önderlik yapar, split mi full body mi? Eğer terimlerin anlamını bilmiyorsanız yani onlardan bahsedeyim, sonrasında mevzuyu enine boyuna mevzuşalım. Split routine, diye tabir edilen antrenman şekli, kas gruplarının belirli günlere ayrılarak çalıştırılmasıdır. Üst grup kaslar bigün, ertesi gün ise alt grup kaslar gibi. Çok farklı şekillerde kas grupları bölünebilir ve antrenman yapılabilir. Full body diye tabir edilen antrenman şekli ise, bütün vücudun aynı antrenman içinde çalıştırılmasıdır. Genel anlamda bir sonraki gün hafif kardiyo veya tamamen boş geçilir. Vakitı kısıtlı olan kişiler bu antrenman tipini daha çok tercih ederler.
Split Mi? Full Body Mi?

İlk başta ki sorumuza gelirsek bu şundan daha iyidir diye verilebilecek bir yanıtı yok. Çünkü ikisinin de yaklaşımları farklı ve kullanılma yerleri değişken. Kısacası bu probleminin cevabı amaca göre değişiklıklar gösterir.Siz vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız, bu antrenmanların ne zamanlarda kullanılması gerektiğini iyi şekilde öğrenmeniz, size hız ve deneyim kazanmıştır.Split antrenman full body antrenman


Fakat özel bir amacınız yoksa, genel anlamda fitness seviyenizi yükseltmek ve zinde bir yaşam sürmek istiyorsanız haftada 2 veya 3 gün full body antrenman yapmanız sizin için kafi olacaktır. Tertipli egzersiz yapan insanoğluın hastaneye gitme oranları ve sağlık yönünden şikayet etme sıklığının daha düşük bulunduğunu biliyoruz bu yüzden her spor yapan kişinin vücut geliştirme yada kas gelişimi odaklı yapmadığını da biliyoruz.(1) Full body ile ilgili farklı uygulamalardan örnekler vereceğim, yalnız ağırlık ile yapıldığını düşünmeyin.

Diğer taraftan, değişik spor branşlarında yapılan çok çeşitli rutin uygulamalar vardır. Futbolcular üzerinde yapılan bir araştırmada haftada 2 kere antrenman sonuna eklenen kor (core) antrenmanlarının 8 hafta süreyle uygulanması sonucunda fiziksel olarak anlamlı değişimler tespit edilmiştir. Antrenmanlar setli tekrarlar şeklinde uygulanmıştır.(2) meydana getirilen uygulama kor bölgesi odaklı olsa da seçilen vücut ağırlığı egzersizlerinin genel olarak bütün vücudu çalıştırdığı bilinmektedir. 8 hafta süreyle eklenen bu antrenmana full body olarak bakabiliriz.Yukarıda ki araştırmaya benzer başka bir araştırma ise, 18-19 yaş grubunda bir öğrenci kitlesi üzerinde yapılmıştır. Rastgele şekilde ikiye ayrılan grubun yarısı haftada 3 kez lise beden eğitimi derslerine devam ederken, diğer yarısı ise aynı saatlerde full body olan 6 egzersizden oluşan çabuk kuvvete yönelik istasyon çalışması (circuit training) uygulamıştır. 8 hafta nihayetinde, gözlem grubu olan ve istasyon çalışmasını uygulayan grubun kas miktarı ve giriş testleri neticeleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde artmış, aritmetik yağ ortalaması ise azalmıştır. Denetim grubu olan beden eğitimi derslerine geçindiren grupta değişiklik gözlemlenmemiştir.Yukarıda ki iki araştırma sonucunu farklı antrenman sistemleriyle full body çalışmalarının etkilerini görebilmeniz için buraya yazdım. Full body çalışmaları da yağ oranının azaltılması ve kas gelişimi için kullanılabilir. Vardığımız sonuç, full body çalışmaları uygulanma yerlerine ve uygulama amacına göre yararlıdır.

Full Body Faydaları ve Full Body programı yazımaza göz atın...


Comments