Endişeyi Yenmenin Yolları

01:54
Sıkıntının çözümleri
Endişe

Endişeyi Yenmenin Yolları

# Psikologlar bazı insanların endişeye diğerlerinden daha yatkın olduğundan emin. Bu büyük ölçüde kişinin mizacına, yetişme tarzına ve daha önce karşı karşıya kaldığı stresli durumların sayısına dayanır.
# Durumu analiz etmeye başladığınızda, endişeniz yavaş yavaş kaybolur, çünkü beyniniz çözüm bulmaya fazla odaklanmıştır.
# Kendinizi sizi korkutan bir durum içinde ne kadar fazla bulursanız, endişenizin tam kontrolünü o kadar erken ele geçirirsiniz.
# Eğer tekrar tekrar aynı düşüncelere geri dönme eğiliminiz varsa, içinizde kalmasın! Duygularınızı yazın.
# Durumu salt saçmalığa dönüştürdüğünüzde durum, o kadar komik olur ki, sizi daha önce korkutan fikir en gülünç şey haline gelir.
# Endişe sadece zihninizi değil ama aynı zamanda vücudunuzu da kötü yönde etkiler. Sıklıkla kronik tansiyona ve hatta kas spazmlarına neden olur.

# Yaptığınız iş gün boyunca bir masanın ardında oturmaktan ibaretse, her saat başı birkaç kolay egzersiz yapmak için kısa molalar vermeyi ihmal etmeyin.
# Endişeli olduğunuzda hobilerinize dalmak için en iyi zamandır! Resim yapabilir, şiir yazabilir, okuyabilir, televizyon seyredebilir veya dikkatinizi üzücü düşüncelerden tamamen uzaklaştıracak herhangi bir şey yapabilirsiniz.
# Eğer endişeye yatkınsanız, daima yanınızda bir muz taşımayı alışkanlık edinin. Muz, folik asit, magnezyum, potasyum ve sinir sisteminizin düzgün çalışmasını sağlamak için önemli olan diğer maddelerin eşsiz bir kaynağıdır.
# Kokulu mumlar, uçucu yağlar, farklı güzel kokular—eğer endişe sürekli sizinleyse tüm bunlar evinizde bulunmalı.
# Bununla beraber, çok daha ciddi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz: Panik ataklar. Genellikle sizi tamamen gafil avlarlar.


Comments