Bombay Kedileri Hakkında Herşey

08:19
bombay kedi özelikkleri
Bombay Kedisi

Bombay Kedileri Hakkında Herşey


Bombay kedileri , panterlerin birebir küçültülmüş halidir. Ama zararsız , vahşi olmayan bombay kedileri oynamayı seven çok tatlı kedilerdir.😻Bombay kedisi istiyorsan siyahı sevmelisin çünkü başka renkleri yoktur. Benim kendi kedim de bombay , ona aşığım resmen...

Bombay cinsleri hakkında tarihleri , bakımı , sağlık sorunları ve farklı özelliklerini keşfedelim.


# Bombay Kedilerinin Tarihçesi

Amerikalı kedi yetiştiricisi olan Nikki Horner , Bombay ırkını 1970 'lerde yarattı. Cat Fanciers Association , 1976'da Bombay ırkını ve 1979'da International Cat Association'ı tanıdı .  


# Bombay Kedilerinin Görünümü ve Bakımı

Yavru Bombay Kedisi


Bombay kedisinin tüyleri siyah , kısa , yoğun ve parlaktır. Yani bu çok az bakıma ihtiyaç duyduğu anlamına gelmektedir. 2 haftada bir banyo yapması yeterli olacaktır. Haftada bir kere fırça ile tüyleri taranması gerekmektedir.

Bu orta boylu kedi, yuvarlak başlı, yuvarlak burunlu ve altın veya bakır renkli gözlü kaslı bir gövdeye sahiptir.

Görüldüğünden daha ağır , genellikle 6  - 12 kilo arasında değişmektedirler. Kedinizin kucağınıza atlamak üzere olduğunu görürseniz hazırlıklı olun derim 💪😊


# Bombay Davranışlar ve Özellikleri


Bombay kedileri çok sevecen ve ılımlıdır. aynı zamanda çok fazla meraklıdır. Meraklı yüzünden epey komik hallere düşebiliyorlar. Siz ne iş yaparsanız yapın oda dahil olmak isteyecektir , peşinizden ayrılmaz.

Bombay kedileri çocuklarla iyi anlaşabildiği kadar diğer kediler ve hatta köpekler ile de çok iyi anlaşırlar. Ancak baskın taraf hep kendisi olmak isteyecektir.

Oynak , meraklı ve zeki  yapısı sebebiyle her zaman bir oyuna meraklı olacaktır. Bahçedeki kuşları kovalamaya bayılır. Ayrıca yeni numaraları hemen öğrenmeye hazırdır Bombay kedileri.

Yanına bir arkadaşa ihtiyaç duyabilirler.

# Bombay  Hakkında Gerçekler

 • İsmine bakıp aldanmayın. Kedinin adı Hindistan'ın Bombay şehrine ait değil. Nikki Horner bu kedisine , siyah leoparlara benzediği için  bu ismi vermiştir.
 • Bombay kedisinin bir takma adı “Catny Breeds'in En İyi Rehberi ” kitabının yazarı olan Louisa Somerville, “Yeni kuruş gözlü gözleri olan patentli bir çocuk” diyor . 
 • Bombay kedilerinin eğitimi oldukça kolaydır. 
 • Bu kedi sizin girişimcilik ruhunuzu tetikleyebilir. Bu konu hakkında duyduğuma , göre bilimsel araştırmalar yapılıyormuş

# Kara Kedi Efsanelerinden Kurtulun 

Kara kedinin kötü olayların alameti olduğu inanışı antik Yunanistan 'da çıkmıştır. Malesef  bu saçma sapan inanış,  bugüne kadar gelmiş durumdadır.

Siyah kedilere karşı benimde hafif bir tepkim ve korkum vardı taki  Bombay kedimle tanışana kadar. Bütün tabularımı yıktım sayesinde. Çok tatlı hayatıma neşe ve şans kattı .  Hatta her gördüğümde artık saçımdan bir tel kopartmıyorum 😅# Yaygın Sağlık Sorunları


Bombay kedileri genellikle sağlıklı bir cins olarak kabul edilir. İşte dikkat etmeniz gereken birkaç koşul ve önleyici tedbirler:

 • Bombay'i 5 ila 9 aylıkken  kısırlaştırmanız önerilir. Bu cins, 5 ay kadar kısa bir sürede cinsel olgunluğa erken ulaşır.
 • Bombay kedileri sinüs problemleri ve burun akıntısı yaşayabilir.
 • Birmanya'nın akrabası olarak Bombay yavru kedileri kraniyofasiyal defekti miras alabilir ve ciddi derecede deforme olmuş kafalarla doğabilir. Bu tür talihsiz kedi yavruları ötenazi ve yetiştiriciler bu gen ile kedilerin yetiştirilmediğinden emin olmak için not almak.
 • Obezite, herhangi bir kedinin ömrünü kısaltabilir, bu nedenle kedinizin ağırlığını izlemeli ve fazla kilo aldığında harekete geçmelisiniz. 
 • Diş eti hijyenine dikkat edin, dişeti iltihabını önlemek için diş fırçalama kullanın.
 • Kedinizi düzenli veteriner kontrolleri için aldığınızdan ve önerilen aşıları ve önleyici tedavileri aldığınızdan emin olun.
 • Bombay'i sadece iç mekanlarda bir kedi olarak tutmak birçok hastalığın önlenmesine, yaralanmalarla mücadele etmesine ve bir kedinin ömrünü kısaltabilecek kazalara yardımcı olacaktır.

# Son Düşüncelerim

O parlak tüyleriyle ve yuvarlak gövdesiyle Bombay kedileri çok yönlü bir güzelliğe sahiptirler. Pantere benzemeleri ayrıca hoşuma gidiyor . Evimde ufak bir panter beslemekteyim ama hiç vahşi olmayan aksine beni farelerden koruyan kahramanım 💪😽


Comments